Suluada

suluada

       Sulu Ada, tüm Akdeniz’de başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz güzellikte, bakir ve sakin bir ada. Adrasan ile Gelidonya Burnu arasında kıyıdan yaklaşık 1,5-2 kilometre uzaklıktaki bu küçük ada. Mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde ilk üçe girer diye düşünüyorum.
       En önemli özelliği tatlı su kaynağı barındırması. Çağlar boyunca denizciler için önemli bir su kaynağı olmuş. Soğuk suyunun şifalı (böbrek taşları) için iyi geldiğine inanılıyor.

      Ada çevresinde çok sayıda sualtı mağarası var. Kuşlar ve deniz canlılıları için çok önemli bir yaşam alanı. Güney ve kuzeyinde iki kumsalı var. Her iki kumsal da, çoğunlukla beyaz çakıl taşlarından oluşuyor. Aralardaki siyah çakıltaşları kumsalı, Türkiye’nin diğer kumsallarından benzersiz kılıyor.Adanın önündeki deniz akvaryum gibi pırıl pırıl. Dipteki irili ufaklı balıkları saymak mümkün.Türkiye'nin Maldivleri olarak da adlandırılıyor.

      Antalya' dan batıya doğru seyahat edip Kemer, Çıralı, Olimpos gibi tanınan yerleri gezdiyseniz. Özellikle Olimposa yakın olan Adrasana da uğrayıp bu adayı görmenizi şiddetle tavsiye ederim.Adaya sabah çıkıp akşam üstü dönersiniz. Bir gününüzü ayırmış olacaksınız ama inanın buna değer.

 

suluada